Alan Wake 2 Türkçe Yama İstek

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
Alan_Wake_2_box_art.jpg

Alan Wake 2 Türkçe Yama İstek

İşte geldi heyecanla beklenen oyun. Bu oyun oynanmaz mı? Bu oyun Türkçe yamasız nasıl oynanır? :)

Epic Games Tanıtım Metni (DeepL Çeviri)

Saga Anderson, küçük bir kasabadaki ritüel cinayetleri araştırmak için gelir. Alan Wake, etrafındaki gerçekliği şekillendirmek için karanlık bir hikaye yazıyor. Bu iki kahraman bir şekilde birbirine bağlı. Olmaları gereken kahramanlar olabilecekler mi?

Bir dizi ritüelistik cinayet, Kuzeybatı Pasifik'in vahşi doğasıyla çevrili küçük bir kasaba topluluğu olan Bright Falls'u tehdit etmektedir. İmkânsız vakaları çözme konusunda ün yapmış başarılı bir FBI ajanı olan Saga Anderson, cinayetleri araştırmak üzere bölgeye gelir. Anderson'ın davası, etrafında gerçekleşmeye başlayan bir korku hikâyesinin sayfalarını keşfettiğinde bir kâbusa dönüşür.

Dünyamızın ötesinde bir kâbusa hapsolmuş kayıp bir yazar olan Alan Wake, etrafındaki gerçekliği şekillendirmek ve hapishanesinden kaçmak için karanlık bir hikâye yazar. Karanlık bir korku onu avlarken, Wake akıl sağlığını korumaya ve şeytanı kendi oyununda yenmeye çalışıyor.
Anderson ve Wake, iki ayrı gerçeklikte iki umutsuz yolculuğa çıkan, ikisinin de anlayamayacağı şekillerde birbirlerine bağlı, birbirlerini yansıtan, birbirlerini yankılayan ve çevrelerindeki dünyaları etkileyen iki kahramandır.

Korku öyküsünden beslenen doğaüstü karanlık, Bright Falls'u istila eder, yerel halkı yozlaştırır ve hem Anderson hem de Wake'in sevdiklerini tehdit eder. Işık, karşılaştıkları karanlığa karşı onların silahı ve güvenli sığınaklarıdır. Sadece kurbanların ve canavarların olduğu uğursuz bir korku hikâyesine hapsolmuşken, olmaları gereken kahramanlar olmak için kaçabilecekler mi?

Ölümcül Bir Gizemi Çözün

Küçük bir kasabada cinayet soruşturması olarak başlayan olay hızla bir kâbus yolculuğuna dönüşür. Yoğun gerilim ve beklenmedik sürprizlerle dolu bu psikolojik korku hikayesinde doğaüstü karanlığın kaynağını ortaya çıkarın.

İki Karakter Olarak Oynayın

Hem Alan Wake'in hem de Saga Anderson'ın hikayelerini deneyimleyin ve olayların farklı perspektiflerden geliştiğini görün. Anderson'ın davayı çözmek için giriştiği ölüm kalım yarışı ile Wake'in Karanlık Yer'in derinliklerinden kaçmak için gerçekliğini yeniden yazmaya yönelik umutsuz girişimleri arasında geçiş yapın.

İki Dünyayı Keşfedin

Her biri kendi zengin karakter kadrosuna ve ölümcül tehditlere sahip iki güzel ama korkunç dünyayı deneyimleyin. Kuzeybatı Pasifik'teki Cauldron Lake'in görkemli manzaralarını ve Bright Falls ve Watery'nin pastoral kasabalarını keşfedin. Keskin bir zıtlıkla, Karanlık Yer'in kabus gibi şehir manzarasından kaçmaya çalışın.

Işıkla Hayatta Kal

Sınırlı kaynaklarla, umutsuz yakın dövüş durumlarında güçlü doğaüstü düşmanlarla mücadele edin. Hayatta kalmak için bir silahtan daha fazlası gerekir: ışık, karanlığa karşı mücadelede nihai silahtır ve düşmanlar sizi ezmekle tehdit ettiğinde sığınağınız olacaktır.​

Son düzenleme:

lostideas75

Moderatör
Oyun ilk başlarda sıkıcı başlıyor ve görünüyor. Fakat ne yazık ki, 11 saatlik full gameplay videosunu taradıktan sonra etrafta dolaşıp, konuşmak, delilleri incelemek ve çözmek (ki çok sıkıcı) yani hammallık ve zaman doldurmaktan başka (inanılır gibi değil!) hiçbir şey yapılmadığına şahit oldum. Elinde niye tutuyor o silahı hiç anlamadım. Diğer basit ve kalitesiz yapımları anlıyoruz da, bu oyundan beklemezdik. Ne kadar abartı bir balon. İlk oyuna bak, buna bak. Tamamen tezad. Bakın ben de hikaye odaklı biriyim, sürekli boş boş, bir karmaşa ve aşırı aksiyonla birilerini öldürmekten çok fazla haz etmiyorum ama bu nedir yani? 11 saatlik videoda tek bir aksiyon sahnesine rastlamadım. Hep bulmaca, hep diyalog, hep etrafta gezmek. Güya iki karakter var. E ne fark eder ki? Bu kadar tanıtım yaptığınıza değdi mi şimdi? Yok efendim şöyle sistem gereksimleriymiş, vay efendim ışın izleme ve DLSS 3.5 oyunuymuş, Unreal 5'miş. Yürüyüp gidiyorsun işte. Ne var ki, oyunu dolduracak, bu üst seviye özelliklerin hakkını verecek ne ortaya koydun ki! Tam bir saçmalık ve kandırmaca. İşte insanlara böyle yem atıyorlar ve önceki oyunun başarısının üstüne bir güzel yatıp para kazanıyorlar. Oyun tanıtım videosunda ver karakterin eline bir silah, tüfek bitti gitti. O sahne görsellerde kandırmak için gösteriliyor çoğu oyunda. Ama bu oyunun böyle kuru ve boş bir içerikle doldurulmuş olması, cidden nitelikli dolandırıcılığa giriyor. İnsanların beklentisi ve insanlarda uyandırılan beklenti bu muydu? Hikayesi ne kadar güzel olursa olsun, her şey dengeli ve kıvamında olunca güzel ve keyifli. Görsel kalite de lazım, dozunda aksiyon, heyecan da gerekli. Ama bu oyunda mevcut görünmüyor. Tabi hikayesini tam bilemiyorum. Bir parça otomatik çeviri programıyla kısa bir süre baktım. Ama diğer yorumcuların da teyit ettiği gibi, sıkıcı başlıyor, sıkıcı devam ediyor. Hareket de istiyor insan. Bu oyunda bu unsurların olmaması, eksik içerik sunulduğu, yeterince nitelikli bir ürün oluşturulmadığı ve haksız şekilde (piyasa ve promosyon yapmak, kandırmak suretiyle) yüksek ücretler alındığı anlamına geliyor. İyi ki gaza gelip almamışım. Buna değer diyordum. Ne kadar yanlış düşünmüşüm.

raven03

Çaylak
Oyun ilk başlarda sıkıcı başlıyor ve görünüyor. Fakat ne yazık ki, 11 saatlik full gameplay videosunu taradıktan sonra etrafta dolaşıp, konuşmak, delilleri incelemek ve çözmek (ki çok sıkıcı) yani hammallık ve zaman doldurmaktan başka (inanılır gibi değil!) hiçbir şey yapılmadığına şahit oldum. Elinde niye tutuyor o silahı hiç anlamadım. Diğer basit ve kalitesiz yapımları anlıyoruz da, bu oyundan beklemezdik. Ne kadar abartı bir balon. İlk oyuna bak, buna bak. Tamamen tezad. Bakın ben de hikaye odaklı biriyim, sürekli boş boş, bir karmaşa ve aşırı aksiyonla birilerini öldürmekten çok fazla haz etmiyorum ama bu nedir yani? 11 saatlik videoda tek bir aksiyon sahnesine rastlamadım. Hep bulmaca, hep diyalog, hep etrafta gezmek. Güya iki karakter var. E ne fark eder ki? Bu kadar tanıtım yaptığınıza değdi mi şimdi? Yok efendim şöyle sistem gereksimleriymiş, vay efendim ışın izleme ve DLSS 3.5 oyunuymuş, Unreal 5'miş. Yürüyüp gidiyorsun işte. Ne var ki, oyunu dolduracak, bu üst seviye özelliklerin hakkını verecek ne ortaya koydun ki! Tam bir saçmalık ve kandırmaca. İşte insanlara böyle yem atıyorlar ve önceki oyunun başarısının üstüne bir güzel yatıp para kazanıyorlar. Oyun tanıtım videosunda ver karakterin eline bir silah, tüfek bitti gitti. O sahne görsellerde kandırmak için gösteriliyor çoğu oyunda. Ama bu oyunun böyle kuru ve boş bir içerikle doldurulmuş olması, cidden nitelikli dolandırıcılığa giriyor. İnsanların beklentisi ve insanlarda uyandırılan beklenti bu muydu? Hikayesi ne kadar güzel olursa olsun, her şey dengeli ve kıvamında olunca güzel ve keyifli. Görsel kalite de lazım, dozunda aksiyon, heyecan da gerekli. Ama bu oyunda mevcut görünmüyor. Tabi hikayesini tam bilemiyorum. Bir parça otomatik çeviri programıyla kısa bir süre baktım. Ama diğer yorumcuların da teyit ettiği gibi, sıkıcı başlıyor, sıkıcı devam ediyor. Hareket de istiyor insan. Bu oyunda bu unsurların olmaması, eksik içerik sunulduğu, yeterince nitelikli bir ürün oluşturulmadığı ve haksız şekilde (piyasa ve promosyon yapmak, kandırmak suretiyle) yüksek ücretler alındığı anlamına geliyor. İyi ki gaza gelip almamışım. Buna değer diyordum. Ne kadar yanlış düşünmüşüm.
DLSS 3.5 iyi çalışsa bari. Bir çok oyunu 4k da 100 fps üstü oynayabiliyorken bu oyunda 40 50fps alıyorum 4090 ile. Optimizasyonu kesinlikle kötü. Ayrıca çevre detayları falan çok kötü göründü bana. Renk paleti başarılı fakat dokular detaylar falan bozuk gibi duruyor... Türkçe yamasını beklediğim için devam etmedim fakat iyi bir oyun geliyor hissi vermedi...

lostideas75

Moderatör
DLSS 3.5 iyi çalışsa bari. Bir çok oyunu 4k da 100 fps üstü oynayabiliyorken bu oyunda 40 50fps alıyorum 4090 ile. Optimizasyonu kesinlikle kötü. Ayrıca çevre detayları falan çok kötü göründü bana. Renk paleti başarılı fakat dokular detaylar falan bozuk gibi duruyor... Türkçe yamasını beklediğim için devam etmedim fakat iyi bir oyun geliyor hissi vermedi...
Al işte. Şu işe bak. Bir de bu oyuna özel ekran kartı sürücüsü yayınlanmış. Onu yuklemistiniz degil mi? Ne kadar tuhaf. Merak ettigim bir konuydu. İnanin ben de birçok yeni oyunda 3090 ile ayni seyi yasadim.

raven03

Çaylak
Al işte. Şu işe bak. Bir de bu oyuna özel ekran kartı sürücüsü yayınlanmış. Onu yuklemistiniz degil mi? Ne kadar tuhaf. Merak ettigim bir konuydu. İnanin ben de birçok yeni oyunda 3090 ile ayni seyi yasadim.
Valla 545.92 diye bir sürüm geldi geforce a yükledim onun dışında extra bir şey yüklemedim. Videolarda hep 70-80 fps üstü gözüküyor sonradan fark ettim ki rendering resolution u 2k ya çekiyorlarmış. Bende çekince o fps lere yükseldi ama neden 4K oynayamıyorum ki o zaman dlss in ne anlamı kaldı. Ayrıca oyun kesinlikle öyle yeni nesil grafikler çağ atlatan görsellere sahip değil. Renk paleti baya iyi sadece.

lostideas75

Moderatör
Valla 545.92 diye bir sürüm geldi geforce a yükledim onun dışında extra bir şey yüklemedim. Videolarda hep 70-80 fps üstü gözüküyor sonradan fark ettim ki rendering resolution u 2k ya çekiyorlarmış. Bende çekince o fps lere yükseldi ama neden 4K oynayamıyorum ki o zaman dlss in ne anlamı kaldı. Ayrıca oyun kesinlikle öyle yeni nesil grafikler çağ atlatan görsellere sahip değil. Renk paleti baya iyi sadece.
Sürücünüz güncel son sürüm baktım şimdi. Bunlar insanları kandırıyorlar ama ne yazık ve tuhaf ki, bu gerçekleri ifade edene de sanki babalarının oyunu, firması vs. gibi hakaretlerle itiraz ediyorlar.

raven03

Çaylak
Bir video çektim gösteren. Adamın suratına bakın kare surat half life da ki adam gibi o yıllara döndüm :D 4K da DLAA aktif ediyor dlss için 2k geçmek gerekiyor sanırım. Çünkü normalde dlaa ve dlss birlikte çalışmıyor birini açınca diğeri kapanıyor mesela baldur's gate 3 de öyle.

lostideas75

Moderatör
Oyun görüntü kalitesi cidden hiç iyi değil. Puslu ve net değil, keskin hiç değil. (Rtx 3090, işlemci i9 11900KF, Pci 4 M2 SSD ve 128 GB Ram ile bunu söylüyorum.) Oysa pek çok oyun çok daha net ve kaliteli görüntüye sahip. (Gotham Knights mesela) Zaten bu DLSS ve Ray Tracing vs. kimin ne işine yarıyor ve ne fayda sağlıyor, o konuda ciddi bir handikap ve gariplik var. Nvidia'nın (3090 ekran kartı için) oyun optimizasyon tavsiyelerini bir ara sertçe eleştirmiştik haklı olarak. Buradan okuyabilirsiniz:

Şimdi bu DLSS aslında temel olarak performans arttırmaya yarıyor, yani kullanmadığımızda takılmadan oynayamadığımız oyunu akıcı şekilde oynatma işlevi görüyor ama bir parça görsel kaliteyi de aşağı çekiyor ama öyle bir pazarlanıyor ki, sanki görüntü kalitesini üst düzey hale getiriyor gibi. Zaten tuhaflık şurada başlıyor. Yukarıdaki linkte yaptığımız eleştiri gibi, oyunu ultra ayarlara çekmek istediğinizde, bu yeni teknolojileri kullanmamanız gerekiyor akıcı olarak oynayabilmek için. E iyi de, zaten çözünürlüğü düşürdükten sonra ne anlamı kalıyor ray tracing kullanmanın veya DLSS'yi performansa ayarlarsanız görüntü kalitesi düşüyor. Bir gariplik var bu işte. DLAA için de öyle. 2K render kalitesinin bir üstünde 4K seviyesi DLAA. Ama bunu seçince oyun takılıyor. Bunu kullanmak için ayarları düşüreceksin veya 4K ekran çözünürlüğünde 2K render kalitesini seçeceksin. İnsan o noktada merak ediyor işte, 3090'nın gücü mü yetmiyor diye. Ama işte arkadaşımız 4090 ile denemiş, yine de görüntü kalitesini hiç iyi bulmamış. Yani bu DLSS 3.5 ve 4090 ekran kartı, çoğu durumda ve oyunda o kadar da iyi bir görüntü kalitesi anlamına gelmiyor. Mesela aslında merak ediyorum, 3090 ile zaten mükemmel görünen Gotham Knights, 4090 ile daha mı iyi görünüyor ki? Bu anlamda çok fark etmeyebileceği aklımdan geçiyor. Tabi denemek lazım.

raven03

Çaylak
Türkçe yama gelince biraz daha oynadım. Açıkçası gözüm bozduldu bulanıklıktan. Ray tracing vs gerçekten başarılı renkler ve ışıklar başarılı ama oyundaki dokular da keskinlik çok az oyun bulanık gibi. Yani 55" 4k tv de oynadığımda biraz daha rahatladım ama monitörde oynayınca bayılacak gibi oluyorum. Gerçi bu monitör oyuncu monitörü değil ama yinede 4K 120HZ bir monitör yani doğru renk veren 200 bin liralık bir monitör yani çile çektim resmen...Optimizasyonu düzeltip keskinliği artırırlarsa iş görür benim için.

lostideas75

Moderatör
Türkçe yama gelince biraz daha oynadım. Açıkçası gözüm bozduldu bulanıklıktan. Ray tracing vs gerçekten başarılı renkler ve ışıklar başarılı ama oyundaki dokular da keskinlik çok az oyun bulanık gibi. Yani 55" 4k tv de oynadığımda biraz daha rahatladım ama monitörde oynayınca bayılacak gibi oluyorum. Gerçi bu monitör oyuncu monitörü değil ama yinede 4K 120HZ bir monitör yani doğru renk veren 200 bin liralık bir monitör yani çile çektim resmen...Optimizasyonu düzeltip keskinliği artırırlarsa iş görür benim için.

Hocam Türkçe yama burada yok. Başka platformlarda da henüz yayınlanmadı bildiğim kadarıyla. (şimdi baktım göremedim) Siz nereden temin ettiniz? Dediğiniz mesele benim de canımı sıktı. Yalnız bir youtube gameplay videosunda baktım da, görüntü bizdeki gibi değil, çok daha keskin. Bu neden böyle olmuş olabilir acaba? Çözüm veya cevabını bulabilirseniz lütfen mutlaka buraya yazın. Çünkü çok önemli bir sorun bu. (Eğer sadece bizim başımıza geliyorsa.)

Son düzenleme:

raven03

Çaylak
Hocam Türkçe yama burada yok. Başka platformlarda da henüz yayınlanmadı bildiğim kadarıyla. (şimdi baktım göremedim) Siz nereden temin ettiniz? Dediğiniz mesele benim de canımı sıktı. Yalnız bir youtube gameplay videosunda baktım da, görüntü bizdeki gibi değil, çok daha keskin. Bu neden böyle olmuş olabilir acaba? Çözüm veya cevabını bulabilirseniz lütfen mutlaka buraya yazın. Çünkü çok önemli bir sorun bu. (Eğer sadece bizim başımıza geliyorsa.)
Yamayı Calypso diye bir grup yapmış makine çeviri ama elle düzenlenmiş. Bence fena değil ufak tefek hatalar dışında konuyu rahatlıkla anlıyorsunuz saçma sapan devrik cümleler çok yok. Benim tek sorunum keskinlik ve optimizasyon. Optimizasyonu da 2k render a çekince iyi kötü çözüyorum. Eh işte açıkçası renkleri güzel hoşuma gitti sadece yeni nesil detaylara sahip değil oyun işte bi bulanıklık var anlamadım gitti.

lostideas75

Moderatör
Hocam lütfen YouTube gameplay videolarına bakın, görüntünün ne kadar keskin göründüğünü görünce sanıyorum siz de benim gibi şaşıracaksınız. Bakın bu videoda nasıl keskin görünüyor:

Son düzenleme:

lostideas75

Moderatör
Yamayı Calypso diye bir grup yapmış makine çeviri ama elle düzenlenmiş. Bence fena değil ufak tefek hatalar dışında konuyu rahatlıkla anlıyorsunuz saçma sapan devrik cümleler çok yok. Benim tek sorunum keskinlik ve optimizasyon. Optimizasyonu da 2k render a çekince iyi kötü çözüyorum. Eh işte açıkçası renkleri güzel hoşuma gitti sadece yeni nesil detaylara sahip değil oyun işte bi bulanıklık var anlamadım gitti.

Ben oyunun 1.0.6 yamasını da yükledim. Görüntüde farklılık olmadı. Son çare olarak LG Oled Tv'nin resim ayarlarından keskinliği ve parlaklığı arttırdım. İnsanı rahatsız etmeyecek derecede düzeldi.

Son mesajlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Geri