• Arkadaşlar Discord erişim yasağı nedeniyle şu anda discord sunucumuza erişim sağlayamazsınız.

Bir Ubisoft Oyunu Olan Star Wars Outlaws Ne Kadar İyi Olabilir Ki?

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
indir.jpg

Bir Ubisoft Oyunu Olan Star Wars Outlaws Ne Kadar İyi Olabilir Ki?

Kanaatimce Ubisoft'un yaptığı iş, ticari anlamda önemli bir yönüyle nitelikli dolandırıcılığa giriyor. Aşırı yüksek fiyatlar ve buna rağmen özgün olmayan oynanış, hikâye, aynı şeyleri tekrar ettirme, oyun doldurma, şişirme, süre uzatma için bir sürü sıkıcı klişeye her oyununda başvurma artık klasikleşmiş, bunları sürekli kullanıyor ve her seferinde acaip yüksek fiyatlar talep ediyor. Tabi Türkçe dil desteği olmaması da cabası. Bu fiyatları hak etmesi için tamamen özgün bir içerik sunması lazım ama öyle olmuyor. Tamam grafikler ve hikâye değişiyor ve önünüzde sanki yepyeni bir oyun varmış gibi bir imaj oluşturuyor ama işin aslının öyle olmadığı dikkat edildiğinde (oyun çıktığında) ortaya çıkıyor. Hikâye ve grafik farklı olup, benzer ve aynı şeyleri üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri yaptırınca ve tamamen tekrara düşünce elbette orijinallik diye bir şey kalmıyor. Bunun adına olsa olsa adam uyutmaca denilebilir!

Artık Ubisoft ismini duyunca ciddi bir kaçınma ve uzak durma hissiyatı sarıyor her yanımı. Star Wars Outlaws da büyük oranla fos çıkacak gibi görünüyor çünkü adamlar oyun yapma tarzlarını hiç değiştirmiyorlar. Aynı tas, aynı hamam, bundan da hiç rahatsız değiller, çünkü nasılsa para kazanıyorlar! Her ne kadar yayıncı Ubisoft ve geliştirici Massive Entertainment olsa da, bu firmanın çizgisi de Ubisoft’tan çok da farklı görünmüyor. Avatar ve Division 2’nin geliştiricisi olan bu firmadan klasik Ubisoft çizgisinden bir parça farklı işler beklenilebilir ise de, bu iki oyun da önemli anlamda Ubisoft tarzını yansıtmaktaydı.

Bir vakit Avatar için kullanıcı yorumlarında Farcry benzetmesini yadırgamış ve oyunun gayet güzel olduğunu yazmıştım. Halbuki oyunda iyice ilerledikçe o benzetmenin onemli bir noktaya işaret ettgini idrak ettim ve çok hak verdim. Evet, oyunun görselleri ve hikayesi farklı ama hep aynı ve benzer görevler ve işler yaptırıyor. Bu manada hem önceki oyunlara benziyor ve hem de oyun içinde çok sayıda tekrara düşüyor. E tabii ki aynı ve benzer şeyleri yapmanız istendiği zaman, her ne kadar hikaye ve görseller farklı da görünse de, farklı ve orijinal bir deneyim hissetmeniz, yaşamanız mümkün olmuyor. Tabi Division 2 bir parça istisnadır bu oyuna göre.

Tabi dileriz Star Wars Outlaws çok iyi ve tatmin edici bir yapım olarak karşımıza gelir, o zaman Ubisoft konusunda yanıldığıma, yine benden çok sevinen olmaz. Ama ben malımı biliyorum, çok da ümitlenemiyorum
🙂

Ben ise Quantic Dream'in geliştirmeye devam ettiği Star Wars Eclipse'den ümitliyim ve onu bekliyorum. Ubisoft'un bu oyununun her zaman olduğu gibi birçok yönden hayal kırıklığı olacağı kuvvetle muhtemel. Tekrara düşme, çok özgün ve akıcı olan ve heyecanlandıran bir hikâye sunamama Ubisoft oyunlarının vazgeçilmezi oldu artık. Adamlar memnun ama bu durumdan. Utanmadan sanki çok özgün ve nitelikli bir iş ortaya koymuşlar gibi yüksek fiyatlar istemekten de hiç de rahatsız değiller. Yahu Allah aşkına basit bir gemi oyununun AAAA kalitesinde olduğunu iddia eden bir firmadan ne gibi bir özgün yapım çıkabilir, böyle bir kafadan ne türden bir ümit beslenebilir?!​

Son düzenleme:

Son mesajlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Geri