Quantum Break: Yeniden Keşfetmeye Fazlasıyla Değen Harika Bir REMEDY Yapımı

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

lostideas75

Moderatör
461853617_10162020247914138_3794926133005008496_n.jpg

QUANTUM BREAK

Yeniden ve Gerçek Anlamda Keşfetmeye ve Anlamaya Fazlasıyla Değen Harika Bir REMEDY Yapımı

Son dönemlerde biraz hikâye odaklı ve kaliteli oyun sıkıntısı çektiğimden, eski ve iyi yapımların üzerinden yeniden geçtiğimi ve çok isabetli bir karar olduğunu düşündüğümü ifade etmiştim. Quantum Break de çok etkileyici ve kaliteli bulduğum yapımlardandı ama yeniden deneyimleme konusunda bir parça tereddütlüydüm. Yine de başladım. Tereddüt etmek tamamen yersizmiş. Aynı tereddüt Shadow of the Tomb Raider için de vardı ama bu oyun için de ilkinden çok daha tatmin edici, keyifli ve konforlu oldu.

Özellikle ikinci seferde hikâye modunda, Türkçe yamayla, Trainer kullanarak ve Gameplay videosundan yardım alarak hiç tahmin edilmeyen ve beklentinin çok üstünde akıcı, sürükleyici, çok keyifli bir macera deneyimi yaşamak bu türden oyunlar için çok mümkün. İkisinde de böyle oldu. Zaten hatırımda biraz zor anlaşılan, zahmetli, biraz grafik problemi olan, biraz da aradaki uzun videoların takibi noktasında uğraştırıcı bir deneyim olarak kalmış ama bu sefer deneyimim tamamen değişti ve mükemmelleşti. Senaryo, oynanış, sürükleyicilik harika ve tam kıvamında. Grafikler şahane. Özellikle Quantum fiziği, zamanda yolculuk gibi konulara meraklı kişiler için çok doyurucu bir tecrübe. Hararetle tavsiye ediyorum.

Vurgulamakta fayda var: Kalite her zaman çok kişiye hitap etmez, Herkes tarafından tam keyifli olarak deneyimlenemeyebilir. Bu çoğu zaman yapımdan değil, bizden kaynaklanan bir durumdur. (Özellikle baştan savma bir dikkatle veya başka noktalara odaklanarak ve beklenti yanlış yere odaklanmış şekilde bakılırsa sonuç olması gerekenden farklı olabilir.)

Quantum Break olması gerekenden de iyi, farklı ve çok özgün. Ben her şeyin tam da kıvamında olduğu konusunda ısrarcıyım. Hiç şikâyetim yok. (Birisi oyunumu çok bölüyor ve sinematikler, kendi tabiriyle dizi bölümleri sıkıcı diye eleştirmiş ve neden iyi bir oyun değil, neden harika bir oyun olamadı diye video çekmiş. Tamamen aksi kanaatteyim.) Hatta temposuna ayak uydurmakta bazen yavaş kalıyorum. Bazılarının yavaş ve sıkıcı bulması, belki de her şeyi fiziksel aksiyondan ibaret saymak ve beklentisini sırf o noktaya (ya da en azından çok fazla) odaklamaktan kaynaklanabilir. Halbuki heyecan, keyif ve sürükleyicilik veren daha başka ve farklı duygusal, zihinsel çok heyecanlar var. Keyif ve sürükleyiciliği asıl onlar veriyor ve ben de yüzden sıkılmıyorum. Bu unsurlar umurunuzda değilse veya onları algılayamıyor veya onlar size bir mana ifade etmiyor ve önemsemiyorsanız elbette sıkılırsınız. Çocuk gibi oyunumu bölüyor diye şikâyet edersiniz! Çünkü tek boyutlu bir deneyim elbette boşluk ve sıkıntı hatta usanç oluşturur. Halbuki burada çok boyutlu bir deneyim mevcut. Bu benim kanaatim ve deneyimim ve tabi ki bana özel.

Ama bir kendine sormalı, ben ne kadar hikâye ve ne kadar oynanış meraklısıyım diye. (Özellikle bizim gibi artık yaşını başını da almış adamların, artık o kadar oynanış odaklı olmayı bırakma zamanın gelmiştir diye düşünüyorum. Sürekli anlamsızca pata küte dövüş nereye kadar?) Ortada mükemmel bir hikâye var. Etraftaki belgeler, sinematikler ve oyun içi diyaloglar hepsini tam bir dikkat ve ilgiyle okumak ve izlemek gerekiyor ki, bu mükemmel senaryoyu anlamak ve keyif almak mümkün olsun. Oynanışa daha çok önem vererek ve bunlara baştan savma bir dikkatle bakmakla olmaz bu iş. Hem ilk seferde de olacağı kanaatinde değilim. Ben popüler bilime ve bilim kurguya çok meraklı olmama rağmen ilk oynadığımda tam hakim olamadım konuya ve tam kavrayıp keyif alamamıştım ama şimdi ikinci kez oynuyorum ve her şeyin ne kadar kıvamında, yerinde ve mükemmel olduğunu daha iyi anlıyorum ve takdir ediyorum. Sorun ve kusur bizde, dikkatsizliğimizle ve yeterince odaklanmamamızla biz tam zevkini alamıyoruz, sonra da kusuru bu harika yapıma atıyoruz. Hayır oyun kötü ve sıkıcı değil, bize öyle geliyor veya bize hitap etmiyor veya aradığımız, önem verdiğimiz şey başka, o nedenle beğenmeyip kusur buluyoruz.

Allah aşkına şu çıkarttıkları renkli ve ciltli kitaba bir bakın, acaba böyle bir şeyin emsali var mı, ne tarz ve kapsamda bir senaryo ve bir yapımla karşı karşıya olduğumuzu nasıl da ihtişamlı gösteriyor: Quantum Break: The Secret History of Time Travel isimli YouTube videosuna bir bakın. (Quantum Break: The Secret History of Time Travel, Prima Games tarafından Remedy Entertainment'ın Quantum Break'i için yazılan ve yayınlanan bir eğitim kılavuzu ve sanat kitabıdır. Video oyunuyla birlikte 5 Nisan 2016'da yayınlanmıştır.)

20-25 dk.lık sinematikler yani Live-action videoları, (birinin tabiriyle dizi bölümleri) ise senaryonun gerçekte içinde olduğunuzda cidden hiç de sıkıcı gelmiyor ve ben şimdi bu ikinci oynayışımda bırakın sıkılmayı, inanılmaz bir heyecan ve keyifle izliyorum. Böyle şeyler olabiliyor, deneyim farkı kişiye göre de değişebiliyor veya diğer bir sebebi özellikle ilk seferde tam anlayamamak, bu da çoğunlukla farklı yere odaklanmaktan kaynaklanabiliyor.

Not: Oyunun iyi bir Türkçe yaması var, oyunceviri tarafından yayınlanmış. Ve karar anlarındaki 20-25 dk.lık videolar da altyazılar oyuna eklenemediği için ayrı bir Youtube oynatma listesinde mevcut. Tümü birlikte hiçbir yerde bulamayacağımız çok kapsamlı ve kaliteli bir deneyim sağlıyor. Videolar 720p olmasa, 4K olsaymış iyi olurmuş ama orijinal videolar biraz daha karanlık, bu videolar daha aydınlık. O yüzden bunlar bir yönden daha iyi ve göze de kötü gelmiyor. Sorun olmuyor yani.

Steam Tanıtım Metni Çevirisi:

Sinematik aksiyon oyunlarının ustası Remedy Entertainment'tan, zamanla güçlendirilmiş gerilim dolu bir gişe rekortmeni olan Quantum Break geliyor. Quantum Break deneyimi kısmen oyun, kısmen canlı aksiyon gösterisidir; birinde verilen kararlar diğerini dramatik bir şekilde etkiler.

Zamanın kendisini parçalayan bir anlık yıkımın ardından, iki kişi değiştiklerini ve olağanüstü yetenekler kazandıklarını fark eder. İçlerinden biri zamanda yolculuk yapar ve bu gücü kontrol etmeye kararlı hale gelir. Diğeri ise bu yeni yeteneklerini kullanarak onu yenmeye ve kendini onarılamaz bir şekilde parçalamadan önce zamanı düzeltmeye çalışır. Her ikisi de ezici olasılıklarla karşı karşıya kalır ve geleceğin şeklini belirleyecek dramatik seçimler yapar. Quantum Break benzersiz bir deneyim; bir kısmı sert video oyunu, bir kısmı heyecan verici canlı aksiyon şovu, kahraman Jack Joyce rolünde Shawn Ashmore, düşmanı Paul Serene rolünde Aidan Gillen ve Jack'in dahi kardeşi William rolünde Dominic Monaghan'ın da aralarında bulunduğu yıldız bir oyuncu kadrosuna sahip. Quantum Break, Remedy Entertainment'ın ünlü olduğu canlı hikaye anlatımı, zengin karakterler ve dramatik dönüşlerle dolu. Oyun içindeki seçimleriniz, oyun ve şov arasındaki bu hızlı tempolu füzyonun sonucunu etkileyecek ve oyuncuya tamamen benzersiz bir eğlence deneyimi yaşatacak.

ÖZELLİKLER:
  • Remedy Entertainment tarafından hazırlanmış derinlemesine, hızlı tempolu anlatı deneyimi
  • Oyun içinde yapılan seçimlerden doğrudan etkilenen üstün kaliteli canlı aksiyon gösterisi
  • Yıldız oyuncular kadrosu
  • Bir hikaye birçok şekilde anlatılır
  • Zamanla güçlendirilmiş aksiyon oynanışı
  • Bozuk zamanda atlayıp geri sararken destansı yıkım sahnelerinde gezinin

Son mesajlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Geri